Zorluklarla Kazandığınız Parayı Ellerinizle Çöpe Attığınızın Belirtileri


Günümüzde birçok insan, yoğun ve stresli emek verme rutinlerine haiz. Durum bu şekilde olunca kazanılan paranın kıymeti de bir fazlaca artıyor. Peki zorluklarla kazandığınız parayı en doğru şekilde harcamanın yolu ne, gereksiz harcamaların önüne geçmek mümkün mü ya da paranızın kıymetini bilmek için yapmanız gerekenler neler? Tüm bu soruların yanıtını sizler için yazdık. İşte zorluklarla kazandığınız parayı ellerinizle çöpe attığınızın 5 emaresi…

 

1. Bütçe planlaması yapmamak

Harcamalarınızı denetim etmenin en etkili yollarından biri de bütçe planlaması yapmaktır. Sadece bu şekilde paranızı ne kadarını harcadığınızı, neye harcadığınızı ve acil ihtiyacınız olan şeyleri belirleyebilirsiniz. Bütçe planlaması hayata geçirmeye başladıkça paranızı daha iyi yönetim ettiğinizi ve gereksiz harcamalardan kaçındığınızı farkına varacaksınız. Bu tür planlamalar için size en uygun yöntemi bulabilir, isterseniz aylık isterseniz haftalık olarak bütçenizi planlayabilirsiniz.

 

2. Bilinçsiz bir halde kredi kartı kullanmak

Gereksiz harcamalardan kaçınmak isteyenlerin yapmış olduğu en büyük hatalardan biri de kredi kartı kullanmaktır. Birçok insan, kredi kartı kullanırken bütçesini ne kadar tehlikeye attığını fark etmez. Oysa kredi kartı bir ödeme aracıdır. Dolayısıyla ay sonu vardığında tüm o borçları ödemek gene size düşer! Burada dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan nokta ödeyebileceğinizden fazla borçlanmamak ve mümkün mertebe nakit ya da banka kartı kullanmaktır.

 

3. “Hayır” demeyi bilmemek

Mevzu buluşmalar, partiler ve davetler olduğunda “hayır” diyemiyor musunuz? O süre zorluklarla kazandığınız parayı çöpe atmanız an meselesi! Eğer bir yerden çağrı aldığınızda bütçenizi aşmasına karşın gene de o davete katılıyorsanız bu davranışlarınıza bir son vermenin vakti geldi. Aksi takdirde maddi durumunuz hep aynı yerde saymaya devam edecek! Bu aşamada bütçenizi bilmeli ve ona bakılırsa yaşamaya itina göstermelisiniz.

 

4. Borçla yaşamaya alışmak

Ödeyemediğiniz kredi kartı borçları her ay sonunda kapınızı çalıyorsa ya da bitmek bilmeyen kredi borçlarınız birikiyorsa zaman içinde borç içinde yaşamaya alışıyorsunuz. Hatta bu durumu o denli normalleştiriyorsunuz ki borç ödeme planı yapmayı bile düşünmüyorsunuz. Doğal tüm bu düşünceler karamsarlıktan ibaret! Eğer lüzumlu planlamaları yapar ve bütçenizi denetim ederseniz borçlarınızdan kurtulabilirsiniz. Bundan dolayı bir an ilkin borç ödeme planı hayata geçirmeye itina gösterin!

 

5. Bilinçsiz alışverişler yapmak

Bütçenizin en büyük düşmanlarından biri de bilinçsiz alışverişlerdir. Sırf trend olduğundan satın aldığınız eşyalar, bütçenizi fazlasıyla zorlar ve yapmanızı önler. Bu şeklinde durumlardan kaçınmak için bir eşyayı satın almadan ilkin kendinize “Buna hakkaten ihtiyacım var mı?” sorusunu yöneltebilir, dürüst bir iç muhasebenin peşinden bütçeniz için en mantıklı tercihi yapabilirsiniz. Bilhassa indirim dönemlerinde bilinçsiz alışverişlerden kaçınmaya itina gösterin!Birikim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: